ישראל פיגא: 10 עובדות מעניינות ומקוריות על הקובייה ההונגרית

שלום, ברוכים הבאים לבלוג שלי. כאן ישראל פיגא. אני מעריץ גדול של ארנו רוביק. אני שמח שאתם מתעניינים בקוביה הונגרית ואוהבים את התוכן שלי. אני מקווה שלכולכם יש קוביה או קוביות ומצפה לשמוע מכם שהצלחתם לפתור את האתגר. וכמה שיותר מהר.

הנה עובדות מעניינות שריכזתי. תקראו, תלמדו ותרחיבו את האופקים שלכם.

למרות שהאמונה הרווחת היא שרוביק עיצב את הקובייה ההונגרית כדי לעזור לתלמידיו ללמוד על עצמים תלת מימדיים, הוא למעשה עשה זאת כדי לפתור בעיות מבניות. הוא רצה להבין כיצד ניתן להזיז את הבלוקים הבודדים באופן עצמאי מבלי שהמבנה כולו יתפרק.

הוא גם השתמש בו ככלי ללמד תורת קבוצות, או סימטריות של אובייקטים. הקובייה ההונגרית החלה להימכר בחנויות באופן רשמי בשנת 1980.

1. הקוביה הומצאה על ידי ארנו רוביק

הקובייה של רוביק היא אחד מצעצועי הפאזל הנמכרים ביותר בעולם. הוא הומצא ב-1974 על ידי ארנו רוביק, פסל הונגרי ופרופסור לארכיטקטורה.

הרעיון של רוביק לקובייה נוצר כשהתעסק עם קוביות קטנות בחדר השינה שלו. הוא קיווה לפתח משחק פאזל כף יד שילמד גיאומטריה. בסופו של דבר הוא התיישב על הקובייה.

2. היא עשויה מעץ

כאשר הפרופסור ההונגרי לאדריכלות ארנו רוביק עיצב את הקובייה הראשונה, הוא לא חשב על צעצוע. ארנו רצה לבנות מודל שיעזור לתלמידיו להבין תנועה תלת מימדית.

הוא הוסיף צבע לחלקי הקובייה כדי להקל על הראייה של התנועות. הוא לא ידע שהדגם שלו יהפוך לאחת מהחידות המפורסמות בהיסטוריה. הקובייה כבשה את העולם במהלך השנים ואף הופיעה בכמה מהסרטים המפורסמים.

הקוביה ההונגרית. הבלוג של ישראל פיגא.

3. זה פאזל

רוביק היה מורה לעיצוב שנהנה להתעסק בחפצים ולבנות דוגמאות גיאומטריות. הוא הרכיב את פאזל הקוביות הראשון שלו ב-1974 וקרא לו קוביית הקסם. הוא נמכר בחנויות עד 1980 והיווה השראה למאות מוצרי ספין-אוף.

הפאזל מורכב משישה חלקים מרכזיים המציגים פרצוף צבעוני אחד ושנים עשר חלקים קצה המציגים שני פנים צבעוניים. ניתן לסובב את חלקי הפינה ולהפוך את הקצוות, אך רק שילובים מסוימים של מהלכים מייצרים תוצאות נכונות.

4. זה צעצוע

כאשר ארנו רוביק המציא את הקובייה שלו ב-1974, הוא לא יצר אותה כדי להיות צעצוע. הוא היה פרופסור לארכיטקטורה ורצה לפתח משחק פאזל כף יד שישתמש בגיאומטריה כדי ללמד יחסים מרחביים.

הוא בילה חודשים בהתעסקות עם קוביות עץ ואטבי נייר לפני שיצר את מה שהוא כינה Buvos Kocka, או Magic Cube. זה המשיך והפך לאחד הצעצועים הפופולריים בהיסטוריה.

5. זו מתנה

הפאזל הזה, שהומצא במקור על ידי ארנו רוביק ב-1974, נקרא במקור קוביית הקסם. עם זאת, לאחר ש-Ideal Toy Corporation השתלט על ההפצה ב-1980, השם שונה ל-Rubik's Cube.

מאז, הוא הפך לאחד הצעצועים הפופולריים בעולם. זה שימש השראה ליצירות אמנות וסרטים רבים, והוא אפילו הוליד ספורט תחרותי שבו בני נוער מתחרים כדי לפתור את הקובייה בזמן הכי מהיר.

6. זה ספורט

ארנו רוביק, פרופסור הונגרי לאדריכלות, המציא את הקובייה ב-1974 כדי לעזור לתלמידיו לדגמן תנועות תלת מימדיות. הוא כינה אותה במקור "קוביית הקסם", אך חברת הצעצועים האידיאל שינתה אותה לקוביית הרוביק ב-1980.

אליפויות העולם בקוביות המהירות נערכות מאז 2003 ומנוהלות על ידי איגוד הקוביות העולמי. התחרויות כוללות הגדרות כמו פתרון עם כיסוי עיניים, פתרון ביד אחת וקביעת מספר המהלכים המועט לפתרון.

7. זה סמל

בכל תרבות הפופ, קוביית הרוביק מסמלת את המורכבות והקשיים של החיים. הוא שימש גם כאביזר בסרטים והוא יכול להעביר רעיונות כמו אינטליגנציה, מסתורין, אופנתיות, אלגנטיות ופתרון בעיות.

ב-1974, ארנו רוביק היה בן 29 והתעסק בדירת אמו. הוא ניסה ליצור מודל כף יד שיכול ללמד גיאומטריה. מאמציו התפתחו בסופו של דבר למה שיהפוך לקוביית הקסם.

ארנו רוביק. הבלוג של ישראל פיגא. קוביה הונגרית.

8. זה משחק

הקובייה הומצאה על ידי ארנו רוביק, פסל ופרופסור לאדריכלות מהונגריה. רוביק השתמש בו כדי לעזור לתלמידיו להבין בעיות תלת מימדיות.

הוא הגיש בקשה לפטנט ב-1975, וקרא ליצירתו קוביית הקסם (Buvos Kocka בהונגרית). נמכר בחנויות כבר ב-1980, ושמו שונה רשמית לאחר ש-Ideal Toy רכשה את הזכויות.

9. זו יצירת אמנות

הקובייה עברה את התרבות, הגיל והגיאוגרפיה. היוצר שלו עדיין המום מהפופולריות העצומה שלו.

בתחילה הוא עיצב אותו כדי להיות אמצעי למודל תנועה תלת מימדית עבור תלמידיו. הוא בילה חודשים בהתעסקות עם גושי עץ ונייר שהוחזקו יחד על ידי דבק ואטבי נייר. ההמצאה שלו נודעה בסופו של דבר כקוביית הקסם.

הוא הגיש בקשה לפטנט בינואר 1975. הייצור החל ב-1980.

10. זה משחק של היגיון

כאשר ארנו רוביק יצר את אב הטיפוס שלו ב-1974, הוא רצה להשתמש בו ככלי הוראה כדי לעזור לתלמידי האדריכלות שלו להבין גיאומטריה תלת מימדית. הקוביות המקוריות שלו היו עשויות מגושי עץ והשתמשו ברצועות אלסטיות כדי להחזיק את החלקים יחד.

הוא לקח את ההמצאה שלו לירידי צעצועים בינלאומיים, אבל רק עד יריד הצעצועים של נירנברג ב-1980 ראה אותם המשווק טום קרמר והחליט להפיץ אותם ברחבי העולם.

לפוסטים נוספים היכנסו ישראל פיגא בלוג.